Pogoda na poniedziałek. Będzie chłodniej i deszczowo
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił na swoich stronach internetowych pogodę na poniedziałek 5 sierpnia.
Pogoda w Polsce w poniedziałek
Jak informują synoptycy IMGW w poniedziałek 5 sierpnia na zachodzie zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże, a miejscami spadnie słaby deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu oraz burze, głównie we wschodniej połowie kraju. Prognozowana suma opadów do 15 mm, tylko na wschodzie od 20 mm do 25 mm.
Temperatura maksymalna ma wynieść od 14°C na Podhalu i 18°C, 19°C w centrum oraz na północy do 23°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz i wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.
W nocy z poniedziałku na wtorek na południowym wschodzie zachmurzenie ma być duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, tylko na wybrzeżu i w centrum okresami duże i tutaj miejscami słaby deszcz. Lokalnie, głównie na północy, mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 10°C, 11°C na południowym zachodzie i miejscami w centrum do 15°C na północnym wschodzie oraz około 17°C nad morzem; chłodniej tylko na obszarach podgórskich, od 5°C do 8°C. Wiatr będzie słaby, północny i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 55 km/h.
Prognoza burz w poniedziałek
Jak podaje IMGW w prognozie burz w poniedziałek nad Polską oddziaływać będzie strefa niżu górnego wraz ze związanym z nią obszarem niskiej temperatury. Chłodne powietrze w środkowej troposferze oraz wilgotne powietrze przy powierzchni ziemi sprzyjać będą wystąpieniu słabej do umiarkowanej niestabilności. W połączeniu ze słabym ścinaniem wiatru, umożliwi to powstanie licznych komórek konwekcyjnych, w tym rozproszonych burz.
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW największe prawdopodobieństwo burz jest przewidywane w godzinach około i popołudniowych na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą silne opady deszczu. Względnie duża zawartość wody w kolumnie powietrza sprzyjać będzie lokalnemu natężeniu opadów do 5-10 mm/10 min, podczas gdy całkowita ich wysokość może sięgać do 15-20 mm. Przy licznych komórkach, w niektórych miejscach sumy opadów mogą być nieco większe z powodu kumulacji z kilku komórek w krótkim czasie.
Burzom towarzyszyć mają porywy wiatru do 60 km/h oraz opady małego gradu, które miejscami mogą być intensywniejsze.